Kamil Souček - Írán (fotografie)

narozen 31. 5. 1979 ve Varnsdorfu, vystudoval České
vysoké učení technické a Vysokou školu ekonomickou v Praze.
Fotografii se věnuje poslední 3 roky.
Individuálně pocestoval Spojené státy americké (2003, 2004), Maroko (2005),
Írán (2006), Čínu (2007), Kubu (2008) a Kamerun (2009).
Zajímá se o země s největší kulturní odlišností od evropské společnosti.
Publikované články z cest v geografickém magazínu Koktejl – Fezské koželužny v Maroku, Zoroastrismus v Íránu a Původ čínského Kung-fu.

Íránské zajímavosti

Opravdu všechny ženy v Íránu jsou povinny nosit jako pokrývku hlavy šátek. Ve větších městech dochází k menšímu vzdoru a snahy vymanit se z náboženské tradice. Ženy zde nosí šátek výrazně spadlý dozadu. Naopak je tomu na venkově, kde můžete kolikrát spatřit pouze ženské oči.

V 6. století před invazí Islámu, ovládalo Perskou říši jiné náboženství, Zoroastrismus. Jedno z nejstarších náboženství na světě vzývající jednoho boha. Fungovalo na tvz. dualitě boje dobra a zla.

V Íránu je zakázán veškerý alkohol. K dispozici jsou maximálně nealkoholická piva místní a ruské výroby. Ruský produkt sice pivo vzdáleně připomíná, ale místní nealkoholická piva s ovocnou příchutí mají ke klasickému pivu hodně daleko.

Výměna cizích valut trvá v íránské bance 15-20 minut a projde průměrně dvěma schvalovacími procesy, celkově se na výměně zúčastní 5-6 pracovníků bankovní instituce.

Něco jako diskotéky v Íránu oficiálně neexistují. Existují ale soukromé večírky, které jsou v režii mladých lidí. Nejvíce se jich pořádá v období křesťanských vánočních svátků.