• © Pavel Piekar
    © Pavel Piekar

Pavel Piekar - V KRAJINĚ (barevné linoryty)

UMĚNÍ A PRÁCE

Nevěřím na prvotní inspiraci.Umění je stálá, každodenní práce. Nejde o to, čekat na inspiraci až si nás najde-jde o to žít ve vnitřním světě, kde se vnější vizuální tvary – způsobem umělcova života – promění ve vhodné formy jeho vlastní tvorby. Umělecká tvorba je nezbytným každodenním pokrmem, biologickou nezbytností, stálou potřebou, která, pokud je naplněna, dává na druhou stranu pocit vnitřní rovnováhy. Pocit neustálého naplňování životního úkolu, vnitřní cestou, po které je zapotřebí stále jít. Každodenní, vytrvalé klepání na nebeskou bránu. Neboť jenom tehdy se může stát, že se brána pootevře.
Každý má své šťastné chvíle. Ale ty samy o sobě nestačí. Procházeje se dějinami umění cením si nejvíce děl, kde čas jakoby nehrál roli, kdy umělec počal práci neznaje, za jak dlouho dílo dokončí. Trpělivě nanášel vrstvu po vrstvě, trpělivě směřoval k cíli – věčnosti. Protože ta je jedinou kvalitou, která trvá v čase.
Pracuj, buď pilný a výsledek nechej pomalému pohybu, který stále prosívá vodu nečistou s drahými kameny, aby ty nakonec zazářily ve světle svého jasu. 
Pavel Piekar, červen 2006
 
bližší informace: www.pavelpiekar.cz/ 

© Pavel Piekar

© Pavel Piekar

© Pavel Piekar

© Pavel Piekar

© Pavel Piekar

© Pavel Piekar