Simona Jindová - Rozmazaný svět Lensbaby (fotografie)

Simona Jindová
(2.3.1991)


Narodila jsem se v Táboře, kde žiji dodnes. Navštěvovala jsem zde jak mateřskou, tak základní školu. V deváté třídě jsem se rozhodla věnovat se zvířatům a v současné době dokončuji čtvrtý rok Střední školy veterinární v Českých Budějovicích. Hezký vztah ke zvířatům mám stále, péče o ně bude mým budoucím povoláním, ale mimo ně mám i jiný nový koníček, a to je focení.

Skoro dva roky, od prvního ročníku střední školy, jsem si šetřila na svůj první fotoaparát. V září 2007 se mi sen splnil a pořídila jsem si „lepší kompakt,“ ultrazoom. Sloužil mi asi rok a půl, než jsem začala mít větší nároky na kvalitu fotek. I když jsem tento fotoaparát uklidila do skříně, pořídila jsem s ním nezapomenutelné snímky, které se do současné doby objevují v soutěžích a výborně mě prezentují po celé republice.

K osmnáctým narozeninám jsem si přála zrcadlovku. S pomocí babiček se přání vyplnilo. Fotografie na této výstavě jsou touto mojí první zrcadlovkou foceny. Již před pořízením fotoaparátu jsem věděla, že se pomalu na trhu objevuje nový druh objektivů, které svou jednoduchostí vytvářejí nezapomenutelné snímky. Říkala jsem si, že ho musím mít. Mám ráda nové techniky. Jmenuje se Lensbaby, takové objektivové miminko.

Ať už s ultrazoomem, nebo se zrcadlovkou, jsem se pokoušela s fotkami soutěžit. Ze začátku to byly však jen pokusy, kdyby náhodou, ale v posledním roce se dostavily výsledky. V dubnu minulého roku jsem listovala foto časopisem a říkala si, že ty fotografie znám …….- byly moje. O půl roku později mi stejný snímek, který byl v časopise zveřejněn, vyhrál jedno kolo Fotografa juniora roku, další fotka pořízená Lensbaby objektivem se také umístila. Potěšením bylo letošní vítězství v soutěži FotoAkademie, kdy jsem měla tři umístění. Pro mne bylo však hlavní, že si mé vítězné snímky hodnotila například Sára Saudková, Kamil Varga a Milan Šusta.


Systém Lensbaby objektivůLensbaby

Objektiv je jiný jak vzhledem, tak svými vlastnostmi. Na výsledné fotografii je ostrý jenom jeden bod, či určitý úsek (podle použité clony), ostatní části snímku jsou rozmazané. Mnoho lidí mi řeklo, že je efekt dodělaný v počítači nebo použitý změkčovacím filtrem. Musela jsem jim tvrzení vyvrátit. Není to ani jedna verze.

Samotný objektiv není propojen s fotoaparátem žádnými kontakty. Žádnou elektronikou. Na zrcadlovce lze nastavit jen čas závěrky, ale clona se mění ručně. Ostření se provádí vytahováním, zatahováním a nakláněním měchu. Zpočátku je těžké se ovládání naučit, ale po chvilce tréninku se to naučí každý.